Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Mineralizacija zemlje kao podloge

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Mineralizacija zemlje kao podloge Empty Mineralizacija zemlje kao podloge Čet Jan 19, 2012 4:26 pm

Cuja

Cuja
Urednik
Urednik

Korak 1

Otvorite kesu sa zemljom i sipajte je u kontejner po vašem izboru za svrhu natapanja. Ja koristim veliki Plasticni kontejner koji je lako dostupan u bilo kom mega-marketu. Trabamo izbegavati zemlju koja u sebi ima aditive poput raznih gnojiva.
Ispunite kadicu vodom tako da nivo vode bude nekoliko centimetara iznad vrha zemlje. Ja volim da to promešam malo kako bi razbio velike grumenove i ravnomerno rasporedio vodu. Ostavite ga da se natapa dan ili dva. Vratite se i polako isipite vodu s vrha. Zatim dodajte ponovo novu vodu, tako da je zemlja dobro pokrivena. Ovaj proces menjanja vode pomaže da se "ispere" zemlja od mogućih gnojiva ili drugih štetnih topljivih hemikalija.

Korak 2

Prelijte višak vode iz kadice kao što ste to uradili prilikom menjanja vode. Rasprostite veliki plastični najlon, po mogućnosti na direktnoj sunčevoj svetlosti. Izvadite muljevitu zemlju i raširite je na najlon u tankom sloju. Pustite je da se potpuno osuši. Ovo može potrajati dan ili dva, i uveliko zavisi od toga koliko je visoka temperatura tamo gde sušite zemlju. Ovaj deo procesa bi mogao biti učinjen u zatvorenom prostoru. Iako zbog svoje prirode, predlažem da to uradite vani ako je moguće. Kada je zemlja potpuno suva, sipajte je natrag u posudu za natapanje.
Proces sušenja je deo koji omogućuje da mikrobi u zemlji započnu mineralizovanje hranjivih stvari. Izlaganjem vazduhu oksidiramo zemlju.

Korak 3 – Ponovite process ispiranja i susenja

Ponovite korake 1 i 2 tri do četiri puta. Ponavljanje koraka je potrebno da bi dodatno mineralizirali zemlju i izbacili bilo koja zaostala gnojiva. Zemlja se najvise mineralizuje u vreme dok je još vlažan i izložen vazduhu na velikom najlonu. Kvasenjem ga iznova vlazimo sto je potrebno za ovaj proces. Kada se zemlja skoro potpuno mineralizuje dobice sivkastu boju. Drugi način da prepoznamo da je zemlja spremna je po mirisu. Zemlja će biti gotovo bez mirisa nakon što je mineralizovana.



Korak 4 (nije obavezan) - sejanje zemlje

Sejanje zemlje može pomoći u uklanjanju bilo kakvih velikih organskih materijala koji se procesom mineralizacije nije uspeo otkloiti. Pronasao sam da dodavanjem ovog procesa se smanjuje mogucnost pojavljivanja algi u novo formiranim akvarijumima. Možete koristiti drveni okvir sa žicom za kaveze zaheftanu za četiri strane. Postavite nekoliko punih saka zemlje na vrh mreze i lagano je gurajte preko površine. Pobrinite se da stavite spremnik ispod kako bi uhvatiti prosejanu zemlju. Ispod je slika štapova, lišće i kamenje koje se mogu ukloniti tokom ovog koraka. Rezultat je prosejana zemlja koja će se osećati kaovazdusasti pesak.
[img][/img]

Korak 5 - Dodajte Glinu

Sada kada imate mineralizovanu zemlju za korištenje kao podlogu, zelecete da dodate gore pomenutu glinu. Procenite koliko gline ce vam trebat da bi na taj način dobili mešavina zemlje i gline gde je oko 5% do 10% gline. Ukoliko preferirate merenja ja sam koristio oko ¼ do pola kilograma gline po kvadratnoj stopi dna akvarijuma.
Za dodavanje gline potrebno ju je potopiti u posudu za vodu kako bi ga emulgovali i na taj nacin olakšali sjedinjavanje sa zemljom. Druga mogućnost za dodavanje gline je susiti je na otvorenom prostoru, a zatim je zdrobiti u prah pa dodati u zemlju. U oba slučaja ćete želeti da na kraju dodate dovoljno vode da bi smesa formirala lepo curece blato .



Korak 6 – Kreirati okvir

Sada dolazi zabavan deo postavljanja akvarijuma. Dodajte šljunak po Vašem izboru samo uz prednje i bočne rubove dna akvarijuma. Nakvasite ga dovoljno da bi se zadrzao uz staklo i pritisnite ga prema gore. Ovim korakom osiguravamo se da se neće videti različiti slojevi supstrata kad gledate akvarijum od napred i sa strane.



Korak 7 – dodajte dolomite

Bacite malo prasinu dolomita na dno akvarijuma ali toliko da se dno I dalje providi.


Korak 8

Dodajte mineralizovano blato



Korak 9 – Postavljanje šljunka (peska)

Prekrite mineralizovano blato sa peskom do granice koju ste napravili u koraku 6.Ako ste preskočili korak 6,prekrite mineralizovano blato po svom izboru.Sa peskom napravite pad od zadnje strane stakla ka prednjoj.



Korak 10 - Polako napunite akvarijum i počnite sa sađenjem biljaka

Počnite da sadite bilje kao što bi uobičajno sadili.
Pri punjenju akvarijuma uradite to polako da bi izbegli uznemiravanje i podizanje podloge.

Krajnji proizvod:

Nadam se da sam vas inspirisao da uradite nešto novo.
Kada sam video prelepi Sean's-ov akvarijum znao sam da moram da probam mineralizovanu zemlju. Napokon sam skupio hrabrost da oformim prošle godine manji akvarijum od 76l,i sada sam totalno navučen.
Sa malo strpljenja,malo brige i malo grešaka,mislim da ćete biti zadovoljni rezultatima.



Tekst Aaron Talbot-a preveo sa engleskog Daweed

https://www.facebook.com/DjCuja https://www.facebook.com/profile.p

Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu