Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Odrzavanje akvarijuma

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Odrzavanje akvarijuma Empty Odrzavanje akvarijuma Čet Jan 12, 2012 4:13 pm

LakiNena

LakiNena
Administrator
Administrator

Odrzavanje akvarijuma

Image

Osnova bavljenja akvaristike jeste odrzavanje uslova za zivot flore i faune unutar jednog zatvorenog kruga , koji treba da prestavlja jedan otkinuti deo prirode u kome mi treba da uzivamo . Da bi postigli jedan sklad prirode u akvarijumu od izuzetne je vaznosti odrzavanje cistoce akvarijuma. Preko 90% bolesti i pojavljivanja algi u akvarijumu je rezultat loseg odrzavanja akvarijuma tj kvaliteta vode i cistoce opreme.

Voda je osnova odrzavanja zivota unutar akvarijuma i kao takva zahteva povremenu kontrolu i delimicnu zamenu kako bi osigurali da nam parametri vode budu u granicama koje treba da obezbede zdrav i normalan zivot nasim ribicama, kao i biljkama.

Odrzavanje akvarijuma mozemo da podelimo u nekoliko koraka :
-Dnevno odrzavanje
-Nedeljno odrzavanje
-Mesecno odrzavanje i
-Godisnje ( generalno ) odrzavanje

Dnevno odrzavanje je ujedno i najlakse jer podrazumeva svakodnevnu kontrolu tj pracenje ponasanja ribica i bilja. Ovde se podrazumeva vizuelna kontrola ponasanja ribica tj da li su ribice zivahne, da li ubrzano disu, da na ridicama nema nekih spoljnih promena, da nema neke ribice koja je sakrivena u nekom uglu akvarijuma, da li je voda mutna, da nema algi po bilju i opremi, da nema promena po listovima biljaka, da li toplometar radi, da li nam filter radi ispravno, kao i ostale detalje unutar akvarijuma.

Nedeljno odrzavanje akvarijuma je ujedno i naj bitnije ( izmedju ostalog ), jer podrazumeva zamenu vode u akvarijumu. Takodje jedan deo akvarista jednom nedeljno proveravaju parametre vode ( pH, DH, KH, visinu nitrita .... ). Zamenu mozemo izvrsiti tako sto cemo zameniti 1/4, 1/3 ili u nekim slucajevima i 1/2 vode. Nikada ne menjamo svu vodu u akvarijumu, jer tako doprinosimo da se svi potrebni faktori za zdrav zivot u vodi uniste. Svako od nas ima svoj nacin ( rutinu ) delimicne zamene vode u akvarijumu, ali ono sto je veoma bitno u ovom procesu jeste da pre nego li krenemo sa zamenom vode, moramo da povedemo racuna i na nasu bezbednost tj da iskljucimo sve uredjaje koji se nalaze u vodi iz struje. Sam proces se sastoji iz sledecih detalja :

--Pripremiti vodu koja je odstojala minimum 24 h pre zamene ( ili pomocu preparata koje mozete naci u aqva radnjama ).
--Toplotu vode dovesti pribliznoj temperaturi akvarijumske vode.
--Pripremiti pribor ( posudu u kojoj cemo izliti deo vode iz akvarijuma, crevo ili sifon za istakanje vode, jedan peskir i po potrebi jos par detalja koja ce vam olaksati istakanje vode ).
--Ocistiti prelivne cevi koje idu iz filtera i potopne pumpe ( u slucaju da imate spoljni filter ).
Takodje treba napomenuti da povedete racuna da prilikom istakanja vode ne uvucete neku ribicu, da kojim slucajem pri usisavanju dna ne ozledite koren biljke ili ne pomerite biljku, da prilikom utakanja nove vode ne poremetite dno akvarijuma. Kada sve zavrsite ostaje da proverite da kojim slucajem niste pokvasili uticnice uredjaja, i da prebrisete vodu koja je kapala pri zameni.

Mesecno odrzavanje akvarijuma podrazumeva ciscenja filtera, proredjivanje biljaka kao i druge sitnice koje su vitalne za odrzavanje zivota u akvarijumu. U slucaju da imate neki od kupovnih spoljnih filtera, pridrzavajte se upustva proizvodjaca istih kako ne biste imali problema sa radom filtera. Treba naglasiti da filter masu ( pogotovo biolosku ), nikad neperemo cesmovacom vec vodom koju istakamo iz akvarijuma.

Godisnje odrzavanje akvarijuma je veoma retko pa mozemo reci da je ujedno i generalno jer podrazumeva vadjenje svega iz akvarijuma, pranje akvarijuma ( sircetom, sonom kiselinom, hipermanganom .... ), zamenom hranljive podloge, proverom silikona i spojeva stranica itd. Generalno odrzavanje akvarijuma primenjujemo i ako dodje do pomora faune u akvarijumu usled prevelike koncentracije amonijaka ili neke bolesti.

Ovo je ukratko o odrzavanju akvarijuma i nadam se da ce vam pomoci kako bi i vas akvarijum zablistao i ujedno smanjili sve cinioce raznih bolesti i algi u akvarijumu.

Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu